Seçici Dikkat Nedir?

Dikkat kelimesinin birçok seçeneği bulunur. Bu seçenekler arasında seçici dikkatte bulunur. Birçok kişi tarafından Seçici dikkat nedir? Araştırılması yapılır. Seçici dikkat ise belli bir uyarıcı ya da eylem faaliyetinde bulunan kişi olmasına rağmen ilgilenme özelliğidir. Yani seçici dikkatle başka bir uyarıcı olsa da yine diğer uyarıcı ile ilgilenebilmek mümkündür. Seçici dikkat dikkati dağıtan başka şeylerin olması durumunda da bilgilere odaklanma yeteneğini ifade eden bir kavramdır. Bu yeteneğe sahip olan kişiler etrafta başka dikkat dağıtan ögeler olsa bile yaptıkları işe odaklanabilirler

Seçici Dikkat Örnekleri

Seçici dikkat başka uyarıcılar olsa bile işlere odaklanabilme özelliğini gösterir. Bu nedenle Seçici dikkat örnekleri merak edilir. Seçici dikkat örnekleri ise şu şekildedir:

  • Kalabalık ortamlarda kitap okuyabilmek, başka konuşan kişiler olsa bile karşınızdaki kişiye odaklanabilmek, konserlerde şarkıcıya odaklanabilmek

gibi örneklerdir. Bu durumlarda dikkati dağıtan birçok unsur olsa bile asıl odaklandığınız konuya uyum sağlayabiliyorsunuz. Örneğin kalabalık bir ortamda kitap okuyabilen kişi birçok gürültü olmasına rağmen kitaptaki sözcüklere odaklanabiliyor. Bu da kişinin seçici dikkat özelliğinin gelişmiş olduğunu gösterir.

Odaklanmış Dikkat Nedir?

Dikkat seçenekleri arasında odaklanmış dikkatte yer alıyor. Birçok kişi Odaklanmış dikkat nedir? Araştırmasını yaparak odaklanmış dikkatin ne olduğunu öğrenmek istiyor. Odaklanmış dikkat ise kişinin dikkatini dağıtan diğer uyarıcılar olmasına rağmen dikkatini sadece bir uyarıcıya vermesidir. Bu durumda kişi etraftaki uyarıcıları görmezden gelerek sadece dikkatini bir uyarıcıya odaklar. Odaklanmış dikkatin faydaları ise şu şekildedir:

  • Odaklanmış dikkat kabiliyeti gelişmiş olan kişiler daha hızlı öğrenebilme imkanına sahip olurlar. Bir uyarıcıya odaklanabildikleri için öğrenilmesi güç konuları da öğrenebilirler. Yoğunlaşma yetenekleri oldukça gelişir.

Bölünmüş Dikkat Nedir?

Dikkat seçenekleri arasında bölünmüş dikkatte yer alır. Birçok kişi tarafından Bölünmüş dikkat nedir? Araştırılması yapılır. Bölünmüş dikkat ise birden fazla işlemi aynı anda yapabilme yeteneğidir. Yani etrafta birçok uyarıcı olmasına rağmen her uyarıcı ile ilgilenme kabiliyetidir. Bu özelliği gelişmiş olan kişiler bir işlemi yaparken farklı işlemler yapabilme yeteneğine de sahiplerdir. Dikkati ikiye bölüp her iki göreve de dikkatini yöneltebilen kişilere bölünmüş dikkati gelişmiş kişiler denir. Birden fazla uyarıcıyı hakimiyeti altında tutan kişiler bölünmüş dikkatini geliştiren kişilerdir.

Edilgen Dikkat Nedir?

Dikkat türleri oldukça fazla olduğu için her dikkat türü hakkında yapılan araştırmalar oldukça fazladır. Birçok kişi tarafından Edilgen dikkat nedir? Sorusu daha araştırılır. Edilgen dikkat ise pasif dikkat olarak bilinir. Yani sürekli olarak kendini tekrarlayan ve ani bir şekilde ortaya çıkan uyarıcının şiddetli bir patlamaya sebep olması gibi doğrudan dış uyarılara verilen bir tepki ile oluşur. Bu durumlarda kişi istemsiz olarak uyarana dikkat eder.

Edilgen dikkat türünü diğer dikkat türlerinden farklı tutan en önemli özellik: edilgen dikkatli kişilerin uyarıcıya odaklanması için herhangi bir işlem yapmasına gerek olmamasıdır. Yani edilgen dikkat özelliği gelişmiş olan kişiler kendiliğinden uyarana dikkat eder. Herhangi bir çaba sarf etmeden uyarana dikkatini verir. Bu nedenle bu dikkat türüne pasif dikkat türü de denebilir.

Etkin dikkat Nedir?

Dikkat türleri arasında yer alan bir diğer tür ise etkin dikkat türüdür. Bu nedenle birçok kişi tarafından Etkin dikkat nedir? Sorusu da merak edilir. Etkin dikkat ise aktif dikkat olarak bilinir. Pasif dikkatin tam tersine fiziksel ve psikolojik çaba harcamak gerekir. Etkin dikkat türüne verilebilecek örnekler ise şu şekildedir:

  • Televizyon izlemek, ders çalışmak, kitap okumak, kalabalık içerisinde birisi ile tanışmak.

Tüm bu örneklerde insanlar dikkatini yaptığı işleve yönlendirebilmek için fiziksel ve psikolojik çaba sarf eder. Çaba sarf edildiği için de bu dikkat türü aktif dikkat türü olarak adlandırılabilir.

Sürekli Dikkat Nedir?

Dikkat türleri oldukça fazladır. Bu türler arasında sürekli dikkatle yer alır. Birçok kişi tarafından Sürekli dikkat nedir? Konusu araştırılır. Sürekli dikkat kişinin sadece bir uyarıcıya dikkat kesilmesi değil, aynı zamanda etkinlik ve uyaran üzerinde dikkatini korumasıdır. Yani bir kişiye dikkat kesilmekten çok bu dikkati sürekli olarak devam ettirmektir. Örneğin öğretmen ders anlattığında öğretmeni ders sonuna kadar dikkatli bir şekilde dinleyebilmek sürekli dikkat özelliğidir.

Sürekli dikkat özelliği gelişmiş olan kişiler özellikle okul hayatında ve iş hayatında başarılarda ön plana çıkarlar. Bu nedenle sürekli dikkat özelliğinin gelişmesi kişiler için oldukça önemlidir. Dikkat problemi yaşayan birçok kişi sürekli dikkat özelliğini geliştirmek için çeşitli işlemler gerçekleştirir.

Sürdürülen Dikkat Nedir

Sürekli dikkat ile benzer olan Sürdürülen dikkat nedir? Konusu hakkında yapılan araştırmalar da oldukça fazladır. Sürdürülen dikkat aslında sürekli dikkat ile aynıdır. Bir alana dikkat kesildiğinde bu dikkati uzun süre koruyabilmek sürdürülen dikkat özelliğidir. Dikkati uzun süre koruyabilmek için dikkat kesilen alandan dikkatin hiçbir zaman dağıtılmaması gerekir.

Sürdürülebilir Dikkat Nedir?

Sürekli dikkat ve sürdürülen dikkat ile aynı özelliğe gelen sürdürülebilir dikkat hakkında yapılan araştırmalar da oldukça fazladır. Sürdürülebilir dikkat nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılır. Sürdürülebilir dikkatte sürekli dikkat ve sürdürülen dikkat gibi uyarıcıya uzun süre dikkat dağınıklığı yaşamadan odaklanmaktır. Özellikle sosyal hayatta ve okul hayatında son derece önemlidir.

Yorum yapın