Biseksüellik Nedir? Biseksüel Belirtileri ve Özellikleri

Biseksüellik, hem erkek hem de kadınlara karşı romantik veya cinsel çekim duymaktır. Biseksüel insanlar, her iki cinsiyette de çekici buldukları kişilere ilgi duyabilir ve romantik veya cinsel ilişkiler kurabilirler.

Biseksüel nedir, kime biseksüel denir? İşte tam da bu sorular herkesin dikkatini çekiyor. En yalın tanımıyla en az heteroseksüel olmak kadar normal olan cinsel yönelimlerden biridir. Toplumda biseksüellik hem erkeğe hem de kadına cinsel anlamda ilgi duymak şeklinde tanımlanıyor. Ancak yanılıyorsunuz! Çünkü biseksüellik bundan çok daha fazlasını kapsıyor.

Biseksüellik

Biseksüellik

Biseksüellik en yalın tanımıyla her iki cinse (kadın ya da erkeğe) duygusal olarak ya da cinsel anlamda ilgi duyma yönelimidir. Yani biseksüel yöneliminde olan bir birey hem kadınlara hem de erkeklere aşık olabilir.

Bunun yanı sıra hem kadınla hem de erkekle kendi cinsiyetinden bağımsız olarak cinsel bir birliktelik de yaşayabilir. Biseksüellerin fiziksel, duygusal ya da erotik temelli duyguları tamamen cinsiyetten bağımsız olarak gelişir.

Biseksüellik

Biseksüellerin Özellikleri Oldukça Çarpıcı!

LGBT kapsamında olan biseksüellik tanımlaması toplumda erkeğe ve kadına her anlamda ilgi olarak tanımlansa da bu tanımlama değişti. Çünkü bir biseksüel için bu tanımlama yetersizdir.

Daha önceleri biseksüeller ikili cinsiyet rejimini desteklerken artık bunu desteklemiyor. Çünkü artık bunun +fobi olduğunu ve monoseksizmden kaynaklanan bir ön yargı olduğunu düşünüyorlar.

Biseksüellik

Biseksüel ile Panseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Biseksüel ve panseksüel kavramları toplumda sürekli birbiriyle karıştırılıyor. Esasen her iki yöneliminde benzer özellikleri bulunuyor. Ancak temelde birbirinden tek bir fark ile ayrıştırılabilir.

Panseksüeller biseksüellerden farklı olarak kadın-erkek-trans birey-interseks dahil olmak üzere cinsiyetten bağımsız herkese ilgi duyabilirler. Biseksüel bir birey ise translara ya da intersekslere değil sadece biyolojik olarak kadın ve erkeklere ilgi duyarlar. Pan kelimesi zaten tüm anlamını taşıyor. 

Biseksüellik

Biseksüel Olduğumu Nasıl Anlarım?

İnsan doğası estetik olan her şeyi beğenme dürtüsüne sahiptir. Bir erkek yakışıklı bir erkek gördüğü zaman onu beğenebilir. Ya da bir kadın başka bir kadını fiziksel görüntüsü nedeniyle hoş karşılayabilir. Birbirine eş olan cinslerin bu beğenileri onların biseksüel olduğunu ifade etmez.

Biseksüel olmak için bütünsel olarak bir kadın ya da erkeğe fiziksel, erotik, cinsel ve diğer tüm özelliklerine ilgi duymak gerekiyor. Yani bir erkek olarak bir erkeği sadece görüntüsü için beğenmeniz biseksüel olduğunu ifade etmez. Cinsel dürtülerinize kulak vererek anlayabilirsiniz.

Biseksüellik

Biseksüel Bir Sevgili Sürekli Aldatır Mı?

İlk kez biseksüel biriyle ilişki yaşayanlar onların sürekli aldatma eğiliminde olduğunu düşünüyor. Ancak bu tamamen bir ön yargıdan ibarettir. Biseksüeller de heterolar gibi ilişki yaşarlar. Aşık olmaları halinde aldatma olasılıkları heterolar gibidir.

Biseksüel sevgiliniz sürekli sizden nude resimler istediği için aldatmaya meyilli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu hurafeleri tamamen kafanızdan silip aşkınızı odaklanmanızı öneriyoruz.

Biseksüellik

Sevgilimin Biseksüel Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sevgiliniz sürekli yanınızda başka kadın ve erkeklerin ne kadar güzel ve çekici olduğundan mı bahsediyor? Erkek ya da kadın sevgilinizi hemcinslerini estetik olarak beğenmesi ya da yorum yapması biseksüel olduklarını ifade etmez.

Bu estetik beğenilerinin yanı sıra cinsel anlamda hemcinslerine ilgi duyuyorlarsa o zaman sevgilinizin biseksüel olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Biseksüellik

Biseksüellik Doğuştan Mı?

Biseksüellik günümüzde istemli bir yönelim olarak tanımlanıyor. Bir kesim doğuştan hormonal temellere dayalı olduğunu düşünürken bir kesim de zamanla keşfedilen ve tercih edilen bir cinsel yönelim olduğunu düşünüyor.

Ancak günümüzde daha çok bir tercih olarak kabul görüyor. Yani bir birey kadın olarak ya da erkek olarak doğup zamanla biseksüelliği tanıyabilir ve hayatını biseksüel olarak sürdürmeye karar verebilir. Erotik diziler izlerken dürtülerinizi dikkate alarak yöneliminiz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Biseksüellik

Biseksüellik Bilimsel Bir Yönelim Mi?

Tüm LGBT bireyleri için bir takım bilimsel çalışmalar yapılıyor. Ancak bu araştırmalar sadece biseksüellik oranlarını analiz ediyor. Bunun yanı sıra toplumun biseksüel gibi diğer cinsel yönelimlere olan tepkilerini ölçüyor. Bilimsel olarak biseksüelliğin onaylandığı haz araştırmaları da mevcuttur.

Örneğin bir araştırmaya göre erkek biseksüellerin erkeklere ve kadınlara karşı haz dürtüsü eşit olurken gaylerin haz dürtüsü sadece erkeklere karşı daha yoğundur sonucunu veriyor. Yine bir diğer araştırmaya göre BDSM sevenler ya da heteroların da biseksüelliğe bakış açıları kabul görür niteliktedir.

Biseksüellik

Biseksüel Bayrağı Ne Renk? Renklerin Anlamı nedir?

Biseksüellik onur bayrağı pembe, mor ve mavi renkte üç çizgiden oluşuyor. Bu bayrağın tasarımı ilk kez 1998 yılında Michael Page hazırlanmıştır. Bayrağı tasarlamaktaki temel amacı ise biseksüellik yöneliminin daha görünür ve bilinir olmasını sağlamaktır.

Bayrakta yer alan pembe renk eşcinsel ilişkileri, mavi renk heteroseksüelliği mor renk ise her iki cinsiyete olan ilgiliyi ve cinsel yönelimi ifade ediyor. Biseksüel bayrağının ilk açılış tarihi ise 5 Aralık 1998 yılıdır.

Yorum yapın