Heteroseksüel Ne Demek? – Hetero Kadın Erkek Nedir?

Heteroseksüel, karşı cinse duygusal ve cinsel çekim duyan kişiyi ifade eder. Başka bir deyişle, heteroseksüel bir erkek, kadınlara ilgi duyar ve heteroseksüel bir kadın, erkeklere ilgi duyar.

Normal yaşam içerisinde olması gereken kadının erkekten, erkeğinde kadından ilgi duymasına heteroseksüel denilmektedir. Diğer bir deyişle karşı cinse duyulan duygusallık ve biyolojik insanlara denilmektedir.

Yabancı kelimeler içerisinde geçen seksüel kavramı bazen ne anlama geldiğini sorgulatıyor. Bu karışıklık ile yanlış anlamlar çıkarmakta mümkün. Kalabalık ortamlarda duyduğunuz zaman yabancı kalmamak adına da öğrenin doğru olacağı heteroseksüel zaman zaman homoseksüel kavramı ile karıştırılır. Homoseksüel eşcinsel ile aynı anlamı taşır.

Fakat Heteroseksüel fiziksel, duygusal açıdan karşı cinse duyan kişi olarak düz cinsel diye tanımlanabilir. Kişi aynı cinsindeki kişiye ilgi duymuşsa buna biseksüel denir. Homoseksüel ise kendi cinsine cinsel arzu duyan kişilerdir. Heteroseksüel olduğunuzu anlamak için;

  • Aynı cinsinize ilgi duymamanız gerekir.
  • Karşı cinse fiziksel ve duygusal arzu duymanız gerekir.
  • Kadının erkeği, erkeğin kadını beğenmesi gerekir.
  • Karşı cinsinize yoğun ilgiler duymanız gerekir.

bknz. Heteroyum Ne Demek

Heteroseksüel Kadın Ne Demek?

Kadın heteroseksüel’ler için hemcinsiyle münasebeti olmayan erkeklere karşı hissi ve duyguları olan kadınlardır diyebiliriz. Kadın hayatı boyunca erke karşı ilgi duyar. Kendi cinsine bir kez bile ilgi duymayan kişilerdir.

Heteroseksüel Erkek Ne Demek?

Hayatı boyu sürekli kadınlara karşı fiziksel ve duygusal arzu duyanlara heteroseksüel erkek denilir. Bu kişiler aynı cins kimseyle olmak istemez. Bu duyguyu aklından bile geçirmezler.

Türk Dil Kurumuna göre sadece karşı cinsi arzulayan anlamına gelen heteroseksüel yabancı bir kelime olmasından dolayı araştırılmaktadır. Bazı kimseler kendisinin de heteroseksüel olup olmadığını araştırır. Fakat sürekli karşı cinsinize karşı ilgi ve duygularınız bulunuyorsa burada bir farklı bir açıklama yapmak yanlış olur. Fakat yaşam içerisinde kendi cinsine bir kez bile ilgi duymuşsanız bu durum değişiklik gösterir.

Toplum yargısından dolayı bir çok insan kendisini Heteroseksüel olarak göstermeye çalışır. Bu anlamda biseksüel ya da homoseksüel olan kişiler toplumda görecekleri baskılar ve dışlanmalar nedeniyle kendilerini gizleme yoluna da gidiyorlar.

Yorum yapın