Kazasız Belasız Yolculuk İçin Okunacak Dua (Etkili)

Yola çıkmadan önce kazasız ve belasız bir şekilde yolculuğun tamamlama için bazı dualar önerilmektedir. Kazasız belasız yolculuk için okunacak dua nas, felak ve ihlas sureleri okuyabileceğiniz gibi şu duayı a okuyabilirsiniz:

‘’Bismillahi mecrahe ve mürsehe inne rabbi legafürun.’’

Anlamı; Bindiğimiz bu vasıtanın gitmesi de durması da Allah’ın ismiyledir. Şüphesiz Rabbim Çok bağışlayana ve çok merhamet edendir.’’ (Hud Suresi 11/44)

Peygamberimizin Yolculuğa Çıkarken Yaptığı Dualar

Peygamberimiz yolculuğa çıkarken yaptığı dualar içerisinde en çok şu duayı okuduğu rivayet edilmektedir: ‘’Allahümme euzu bike min veaseisseferi vekebetilmünkalabi velhavri badelkevri vedavetil mazlumi vesüilmenzari filehli velmali’’

Anlamı: ‘’Allah’ım Yolculuğun yorgunluk ve sıkıntılarından, yoldan kötü bir şekilde dönmekten, iyi hallerden kötü hallere düşmekten, mazlumun bedduasından, mala ve aileye gelecek kötülüklerden sana sığınırım.’’


Daha fazla içerik;


Yolculuk Duası İnşirah

Yolculuk duası inşirah suresi okunabilir. Yolculuğa çıkmada önceden belalardan muhafaza olmak için inşirah suresi de tavsiye edilmektedir. Sure kolaylık duası olarsak bilinir. ‘’Her zorluktan sonra kolaylık vardır’’ anlamları ile işlerin kolaylaşması için yola çıkmadan önce inşirah suresinin okunması tavsiye edilmektedir.

Yolcukuk Duası Sübhanellezî

 Yolculuk duası subhanellezi de yolculuğa çıkarken okunması tavsiye edilen dualardan birisidir. Subhanellezi duası

‘’ Sübhanellezi sehhera lena, heza ve ma künna lehu mukrinin. Ve inna ila Rabbina le munkali-bün.’’

Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dua

Uzun yola çıkarken okunacak başka bir dua olarak da şunu önerebiliriz: ‘’Allah’ım! Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü manzaralarla karşılaşmaktan, iyiyken kötü olmaktan, mazlumun bedduasından ve dönüşte mal ve çoluk çocuğu kötü hallerde bulmaktan sana sığınırım.’’

Yola Çıkarken Okunacak Dua Diyanet

Diyanette yola çıkarken peygamberimizin önerdiği duaları tavsiye etmektedir. Ek olarak şu duanın okunmasını da tavsiye etmektedir:

Bunu bize boyun eğdiren Allah noksanlardan münezzehtir, yoksa biz buna güç yetiremezdik Ve biz kuşkusuz Rabbimize geri döneceğiz.(Zuhruf, 43/13-14)

Ey Allah’ım! Biz, bu yolculuğumuzda Senden iyilik ve takva, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz.

Ey Allah’ım Seferde yardımcımız, geride bıraktığımız çoluk çocuğumuzu koruyucusu Sensin.

Ey Allah’ım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan, dönüşte malımızda ve ailemizde kötü haller görmekten sana sığınırım.

Yola Çıkarken Okunacak Sureler

Yola çıkarken okurken okunacak sureler içinde şu dualar çok tavsiye edilir: Nasr, Kafirun,İhlas, Felak ve Nas sureleri yola çıkmadan önce okunabilecek dualar içerisinde yer alır. Buduaları anlamını düşünerek okursanız yolculuğunuz hayırlı bir şekilde inşallah geçecektir.

Yolculuk Duası Türkçe

Yolculuk duası okurken Arapçasından okuyabileceğiniz gibi Türkçesinden de anlamını düşünerek okumanız bilinçli şekilde dua etmeniz sağlayacaktır. İnanarak kalbi selimle anlamı ile birlikte yolculuk dualarını okumalısınız. Böylece çıkacağınız yolculuk hakkınızda hayır olacaktır. Allah’ın izniyle bu sayede tüm kaza ve belalardan korunmuş olacaksınız.

Yorum yapın