Yatırımı Çeşitlendirmek Nedir

Yatırımı çeşitlendirmek nedir, yatırım nasıl yapılır ve yatırım yapma seçenekleri nelerdir gibi sorular sıkça araştırılıyor. Bireyler ya da kurumlar kar elde etme hedefi taşıyor. Kar elde etmek ve finansal özgürlük kazanmak için yapılması gereken en önemli şey ise doğru yatırım yapmaktır. Yatırım çeşitleri de değişen dünya düzenine göre şekilleniyor. Eskiden sadece gayrimenkul ya da altın yatırımları yapılırken dijital çağa dönüşen günümüzde yatırım alanları da değişmeye devam ediyor. Artık kripto paralara, hisse senetlerine, fonlara yatırımlar yapılıyor.

İlk kez yatırım yapacak kişiler ise hangi yatırım türünün daha karlı ve faydalı olduğunu merak edebilir. Bu noktada yatırımı çeşitlendirmek kavramı da karşımıza çıkıyor. Yatırım yaparken tek bir yatırım türüne değil birden fazla alana yatırım yapmaya yatırım çeşitliliği denir. Kişiler aynı anda hem hisse senetlerine hem de gayrimenkule ya da kripto paralara yatırım yapabilir. Bu noktada kişi yatırım çeşitliliği ile kar elde etmeyi garanti etmeyi hedefler.

Fon Mu Hisse Senedi Mi?

Fon mu hisse senedi mi sorusu ilk kez yatırım yapacak ya da güçlü yatırım yaparken araştırma yapan herkes tarafından merak ediliyor.  Bu noktada öncelikle fon ya da hisse senedi yatırım arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor. Hisse senedi yatırımlarınızda bir şirkete ait olan hisseleri satın almış olursunuz.

Nitekim yatırım fonlarına yatırım yaparsanız da birden fazla şirketin hisselerini tek bir yatırım haline getirerek yatırım çeşitliliği yapmış olursunuz. Genelde büyük karlar elde etmek üzere yatırım yapmayı hedefleyenler tercihini yatırım fonlarından yana kullanıyor. Hisse senetleri ise yatırım fonlarının aksine daha çok uzun vadeli ve sabırlı yatırım yapma hedefi olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Kısaca özetlemek gerekirse de;

  • Hisse senedi almak tek bir şirketten hisse alarak yatırım yapmak anlamı taşır.
  • Yatırım fonuna yatırım yapmak ise birden fazla şirketin hisselerini alıp tek ancak çoklu, çeşitli yatırım yapmak demektir.

Daha hızlı kar elde etmek isteyenler yatırımını fonlara yapabilir. Ancak vaktiniz varsa ve uzun vadeli bir yatırım hedefliyorsanız da tercihinizi direk hisse senedi yatırımlarından yana kullanabilirsiniz.

Kripto Para: Yatırımı Çeşitlendirmek

Kripto Para: Yatırımı çeşitlendirmek yatırımcıların sıkça tercih ettiği yöntemlerden biridir. Kripto para bildiğiniz üzere son dönemin en çok yatırım yapılan seçeneklerinden biridir. Dijital para olarak da bilinen kripto para birimlerinin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Yatırım yapmak isteyenler de tek kripto para birimi yerine birden fazla kripto para birimine yatırım yaparak yatırımlarını çeşitlendiriyor.

Yatırımı çeşitlendirerek yaptıkları yatırımı garanti altına almayı hedefliyorlar. Çünkü bazı kripto para birimlerinde yüksek oynaklık mevcuttur. Tek bir para birimine yapılacak yatırım hızlı oynaklık nedeniyle yatırımın tamamen erimesine neden olabilir. Bunu önlemek isteyenler de yatırımlarını çeşitlendirmeyi tercih edebilir.

Hisse: Yatırımı Çeşitlendirmek

Hisse: Yatırımı çeşitlendirmek için fon yatırımı yapmak gerekiyor. Bildiğiniz üzere global ya da yerel hizmet veren büyük şirketler borsada yer alıyor. Borsada yer alan bu şirketler hisse vererek kar marjını yatırımcıları ile paylaşıyorlar. Bir yatırımcı hisse senedi alırsa tek bir şirketin karına hisse senedi kadar ortaklık etmiş olur. Ancak yatırımı çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar ilse yatırım fonlarına yatırım yaparak yatırımlarını çeşitlendirebilir. Çünkü fon yatırımlarında birden fazla şirketin hissesine yatırım yapılır. Böylece yatırımcı yaptığı yatırımın zarar etme riskini en az seviyeye indirmiş olur.

Emtia: Yatırımı Çeşitlendirmek

Emtia: Yatırımı çeşitlendirmek oldukça yaygındır. Emtia en yalın tanımıyla ticarete konu olan petrol, altın, pamuk ve mısır gibi ürünlere yapılan yatırımlardır. Bunlara ve ticarete konu olan benzeri ürünlere yatırım yapmaya emtia borsası deniyor. Ülkemizde 133 adet emtia borsası mevcuttur. Bu borsalar ise doğrudan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlıdır. Emtia borsasında yatırımlarınızı çeşitlendirmek istiyorsanız tek bir ticari ürüne değil birden fazla ticari ürüne yatırım yapmanız yeterli olacaktır.

Yorum yapın