Yasal Uyarı IMEI Kayıt Dışı Mesajı Doğru Mu?

Yurt dışından gelen telefonlara özel yasal uyarı kapsamında IMEI kayıt numarası 120 gün dolmadan kayıt ettirilmesi gerekir. Yasal uyarı IMEI kayıt dışı uyarısı kullanıcıların bir an önce cihazlarına IMEI numarası kayıt yaptırması için bir uyarıdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu,  kullanıcıları bu hususta uyarmak adına uyarı mesajı gönderir.

Kayıt Dışı IMEI Çözüm Yasal uyarı IMEI 14 haneli

Yasal Uyarı Mesajı Dolandırıcılığı

Kayıt dışı IMEI çözüm yasal uyarı IMEI 14 haneli olarak telefonunuzun IMEI kaydını en fazla 120 gün içerisinde yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde cihazınız aramalara kapatılır. Sadece sıradan bir tablet gibi telefonunuzu kullanırsınız. Hiçbir arama yapamaz ve aranmazsınız.

Yasal Uyarı Mesajı Dolandırıcılığı

Kimi zaman yasal uyarı mesajı niteliğinde mesaj dolandırıcılığı da karşımıza çıkabilmektedir. Avukat ismi kullanarak telefonunuza gelen bu tür dolandırıcılık mesajlarına itibar etmeyin. Genelde sizden yüksek meblada para isteniyorsa olası dolandırıcılıktan şüphelenebilirsiniz.


Daha fazla içerik;


Telefona Gelen Yasal Uyarı Mesajı

Telefona gelen yasal uyarı mesajı doğruluğundan emin olduğunuz takdirde bir an önce cihazınızın IMEI kaydını yaptırın. Telefonunuzun IMEI numarasını kontrol ettirin. E- Devletten bunun tespitini kolayca yapabilirsiniz. Eğer e- Devlette cihazınız kayıtlı gözüküyorsa muhtemelen dolandırıcı niteliğinde bir mesaj almış olabilirsiniz. Bu bakımdan mesajın doğruluğunu anlamak için mutlaka e- Devletten giriş yapın ve telefonunuzun IMEI numarasını araştırın.

Yurt dışından telefon aldıysanız mesaj gelmese dahi cihazınızın IMEI kaydını yaptırın. E- Devletten kolayca kayıt işlemleri yapabilirsiniz. Böylece yasal olarak telefonunuzu kaydederek sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Turkcell Yasal Uyarı Mesajı

Pek çok operatörde olduğu gibi Turkcell yasal uyarı mesajı aldığınızda dediğimiz gibi cihazının IMEI kaydını kontrol edin. Cihazının kayıtlı olup olmadığı e-Devlette kolayca gözükecektir. Kaydınız varsa sorun yok demektir. Cihazının kayıtlı değilse e- Devlete girerek buradan kolayca cihazınızın IMEI kaydının yaptırabilirsiniz. Sistem neler yapmanız ve nasıl yol izlemeniz konusunda sizi yönlendirecektir. Yönlendirmeleri takip ederek kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır 90 Gün İçinde Kapatılacaktır

İMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 90 gün içinde kapatılacaktır diye bir mesaj aldığınızda yurt dışından cihaz aldıysanız sizden IMEI numarası istemektedir. Bazı cihazlar kayıtlı olabiliyor bazılarında kayıt olmadığı takdirde sizin kaydını yaptırmanız gerekir. Kopyalama yöntemiyle yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Ya satın aldığınız telefoncuya sormanız gerekir ya da yapabiliyorsanız sizin e- Devlet sisteminden kayıt yaptırmanız uygundur. Bunun dışında farklı işlemler çalıntı gibi yasal sorunların yaşanmasına neden olabilir.

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır 120 Gün İçinde Kapatılacaktır

IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır yazısı yurt dışından telefon alıp IMEI kaydı olmayan telefonlar için gelen bir uyarı mesajıdır. Telefonunuzu yasal olarak kullanabilmeniz için mutlaka IMEI kaydını yaptırmanız gerekir. Yaptırmadığınızda telefonunuz tüm aramaları kapatılacaktır. Bu sorunla karşılaşamamak için mutlak a cihazınızın IMEI kaydı olup olmadığını kontrol edin. Yoksa gerekli işlemleri bir an önce yapın ve cihazınızın IMEI kaydını yaptırın.

Yasal Uyarı Mesajı Gelmedi

Telefonunuzu yurt dışından almanıza rağmen bazen yasal uyarı mesajı gelmeyebilir. Bu durumda da IME kayıt işlemleri yapılması gerekir. Muhtemelen cihazınızın IMEI kaydı olduğu için uyarı mesajı gelmiyordur. Herhangi bir yasal sorun yaşamak adına siz yinede e-Devlet sistemi üzerinden cihazının IMEI kaydı olup olmadığını kontrol edin. Kayıt yoksa IMEI kaydını bir an önce yaptırın. Eğer telefonunuzun IMEI kaydı varsa bir sorun olmadan gönül rahatlığı ile cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapın